OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Přiznám se rovnou, že z návratu Američanů EXODUS jsem byl poměrně rozpačitý. Pravda, deska „Tempo Of The Damned“ z roku 2004 byla povedenou rekapitulací dob minulých a představila kapelu jako partičku lidí s ochotou do toho opět jít. Názory na dva roky starého následovníka „Shovel Headed Kill Machine“ s již novým vokalistou Robe Dukesem se však značně liší. Já se rovněž řadím do skupiny nespokojenců, a tak ani nebylo příliš velikého důvodu sázet na další počin této legendy z Bay Area.
Ale jak již kdysi pravil klasik: „Lidi nejsou hloupí. Nepodceňovat, pánové, nepodceňovat lidi!“ A to platí i dnes! EXODUS se totiž na své nové desce vzchopili ke skutečně povedenému výkonu. Uvědomili si, že počáteční nadšení z jejích návratu je to tam a že teď je potřeba přijít s něčím, co v jejich žánru určuje kvalitu. A tím je v thrash metalu především údernost, výbušnost, energie a pochopitelně i odpovídající kvalita produkce. Ta byla právě na „Shovel Headed Kill Machine“ (2005) poměrně velkým problémem. Jinými slovy mi zvuk alba přílie nevyhovoval. Novinka je na tom podstatně podstatně lépe. Těžko se mi věří, že zvuk EXODUS byl pokaždé z uvedených případů v rukou zkušeného Andyho Sneapa. „The Atrocity Exhibition: Exhibit A“ totiž opatřil veskrze šťavnatým a všeobjímajícím zvukem kytar. Tenhle fakt jako by kapelu samotnou nakopnul ještě k větší agresivitě než kdy předtím. EXODUS do toho v současnosti hoblují a řežou intenzitou nevídanou. Jakoby si řekli, že v thrash metalu už nikdo nic nového nevymyslí a proto je potřeba za to všem nakopat prdele. A na to, že tihle chlapíci je nyní kopou hezky zpříma a s rozběhem, můžete vzít jed!
EXODUS byli vždy vyznavači dlouhých stopáží a nejinak je tomu i nyní. Díky na thrashmetalové poměry místy skutečně gigantické délce jednotlivých skladeb se minutáž celého alba natáhne na téměř hodinovou hranici. Je faktem, že se sóly to Gary Holt a spol. často přehánějí a celková redukce prostoru, který je jim věnován, by jak této, tak ani starším nahrávkám rozhodně neuškodila. Jinak i na základě tohoto faktu lze prohlásit, že se i v tomto případě jedná o klasické album, které svým pojetím nijak nevybočuje z diskografie těchto veteránů. Ovšem nelze si nepovšimnout, že i EXODUS, ač v zásadě zabalzámování ve svém archaickém hudebním světě, vnímají okolí a nebrání se vlivům současných metalových dravců. Nejslyšitelněji a nejpovedeněji zároveň se tak děje ve čtvrtém kousku „Children of A Worthless God“, kde se v nadmíru podařeném refrénu Rob Dukes, myšleno s velikou dávkou nadsázky, pouští na dálku do pěveckého souboje i s Howardem Jonesen z KILLSWITCH ENGAGE.
Jedni z posledních žijících zástupců nezapomenutelné sanfranciské thrashmetalové školy zdá se zdaleka neřekli poslední slovo (a to se na scéně opět objevují jejich soukmenovci z FORBIDDEN). Jsem rád, že se jim aktuálním albem, i přes jeho nesporné nešvary, podařilo umlčet moji skepsi k jejich další existenci. Zde si opět vypomůžu citací klasika: „Lidi nechtějí žádné velké umění, lidi se chtějí hlavě bavit!“, čímž zároveň netvrdím, že s tím vždy souhlasím, ale ke snažení těchto pánů to stoprocentně sedí. Já se s nimi opět dobře bavím.
PS: „The Atrocity Exhibition: Exhibit A“ je pouze první dílem dvojdílné „ságy“. Pokračování „The Atrocity Exhibition: Exhibit B“ má vyjít v průběhu roku 2008. No nevím nevím, abyste to pánové zase kapánek nepřepískli…
Časy se mění, EXODUS však nikoliv. Nicméně po nevýrazném předchůdci se američtí thrasheři vytasili s víceméně tradiční a kvalitní deskou.
7 / 10
Rob Dukes
- vokály
Gary Holt
- kytara
Lee Altus
- kytara
Jack Gibson
- basa
Tom Hunting
- bicí
1. A Call To Arms
2. Riot Act
3. Funeral Hymn
4. Children Of A Worthless God
5. As It Was, As It Soon Shall Be
6. The Atrocity Exhibition
7. Iconoclasm
8. The Garden Of Bleeding
9. Bedlam 123
Exhibit B: The Human Condition (2010)
Let There Be Blood (2008)
The Atrocity Exhibition: Exhibit A (2007)
Shovel Headed Kill Machine (2005)
Tempo Of The Damned (2004)
Another Lesson In Violence (Live) (1997)
Force of Habit (1992)
Lessions In Violence (kompilace) (1992)
Good Friendly Violent Fun (Live) (1991)
Impact Is Imminent (1990)
Fabulous Disaster (1989)
Pleasures Of The Flesh (1987)
Bonded By Blood (1985)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Nuclear Blast Records
Stopáž: 59:41
Produkce: Andy Sneap
Studio: Sharkbite Studios
Dvě věci, které jsem si s poslechem novinky i starších alb těchto thrash metalových veteránů uvědomil jsou - a) že současný zpěvák Rob Dukes je mnohem lepším a mnohostranějším řvounem než jeho předchůdce Steve "Zetro Sousa, který je k slyšení na nejvíce albech EXODUS. Dukesův výraz je průraznější, operuje ve více polohách, dokonce se někdy dostane do té chroptivé Anselmovské.
b) že to vlastně v staré předrozpadové éře nebylo s EXODUS zas tak slavné. Kapela si sice tehdy stěžovala, že nemá takový úspěch jako konkurenční TESTAMENT, ale lze se tomu při poslechu jejich starších alb ve srovnání s alby TESTAMENT vůbec divit? Nelze.
Vím, "Bonded By Blood" (1985) je dnes po zásluze nezpochybnitelnou klasikou, taktéž "Fabulous Disaster" (1989) se povedl, ale proboha co ten zbytek?
Tvrdím to samé co zde již zmínil kolega Dalas - "Tempo Of The Damned" (2004) bylo návratovým albem, kterým se kapela připoměla po dlouhé pauze a v dobré kondici poplatné té z "Fabulous Disaster" (1989), ale na druhou stranu jeho následovník "Shovel Headed Kill Machine" (2005) už zase tak slavný nebyl. Do kapely sice přišel novic za mikrofon, ale skladby prostě příliš nápadů neskýtaly. Ať už se to přičte horší zvukové stránce či nepříliš vyvedené produkci - to album mělo prostě díry a nedokázalo udržet pozornost po celou dobu.
Novinka je tedy prvním albem, na kterém kapela definitivně hledí do budoucna i přesto, že si zachovává veškeré thrash metalové vlastnosti, nerekapituluje, jde do toho s pořádnou agresí, od podlahy, ale zároveň rozpíná své písně do monstrózních téměř desetiminutových letů. Ty opatřeny širokým spektrem ostrých riffů působí skutečně velkolepě (na poměry EXODUS), také Dukes exceluje v nejlepším výkonu ("Children Of The Worthless God") dosavadního působení. Podle mne jde tedy o nejlepší album EXODUS od časů "Bonded By Blood" (1985), kterému u mne patří prvenství za jeho odkaz a průkopnictví.
P.S. Ve srovnání s aranžérskou kolosálností posledních MACHINE HEAD to je však stále o dvě třídy slabší. A hlavně Dukes není Flynn.
Určite lepší ako predchodca. Skupina prišla s viac tradičnejším pojatím a podľa mňa urobila dobre... Kebyže na albume nebolo skvelé intro, ktoré je nabité osudovými emóciami a presne vyjadruje podstatu názvu, šupa Funeral Hymn - tak toto je jednoznačne moja naj skladba od Exodus, jedným časom som ju točil aj 5 krát zasebou, skutočne výstavný kúsok, a ešte skvelá Iconoclasm, moje hodnotenie albumu by bolo asi najviac 5.5, tieto skladby to zachránili:) Edit 25. 04. 2010 - Opravujem, titulná skladba je super, tento album som odsúdil trochu predčasne
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.